Много пациенти със зрителни дефекти споделят, че в самото начало свалянето на лещите е било много по-сложен процес от тяхното поставяне. Това е логично, защото при поставянето на контактна леща, между пръстите и окото има много по-малък и кратък контакт, отколкото при нейното отстраняване. Ако искате да научите предварително как се свалят контактни лещи, следващите редове могат да бъда полезни, като ви подготвят за основните моменти. Практиката е това, което ще превърне процедурата в безпроблемна рутина.
Какви лещи планирате да носите?
Като структура, лещите се делят на твърди и меки. Меките се радват на все по-голяма популярност, поради по-високата степен на комфорт по време на носене. Най-добрите меки лещи на световния пазар са дело на марките Alcon и Bausch & Lomb, изработени от най-добрите материали – хидрогел и силикон-хидрогел.
В структурата на твърдите лещи също има известен процент силикон, но в основата им са материали, подобни на пластмасата. Твърдата и меката леща се отстраняват по различен начин – самото движение на ръката е различно. Свалянето на твърди лещи е по-лесно, тъй като за изваждане на продукта от окото, е необходимо само леко издърпване на двата клепача встрани при максимално отворено (ококорено) око.
При снемането на меки контактни лещи е необходимо пръстите да се плъзнат по повърхността на роговицата на окото. Действието не е неприятно, ако се извърши внимателно, но за целта трябва да се премине една доста сериозна психологическа бариера. Първоначалните опити за докосване на лигавицата на окото отключва един дълбоко вкоренен у всички ни инстинкт за самосъхранение.
Как се свалят меки контактни лещи?
За да свалите меки контактни лещи е необходимо на първо място ръцете ви да са внимателно измити, може и с антибактериален сапун. Не е желателно заместването на водата и сапуна с дезинфектант. Алкохолът в дезинфектантите може да повреди фатално чисто новите лещи, а също и да доведе до сериозно възпаление на очите.
Ръцете трябва да са подсушени, за да се осигури добро сцепление между пръстите и супер гладкия материал на лещата. С пръстите на едната ръка е необходимо да се изтеглят двата клепача, съответно нагоре и надолу, за да се отвори максимално окото. С палеца и показалеца на другата ръка нежно се повдига долният ръб на лещата, така че да може да се отлепи от окото и да се извади безопасно.
Погледът трябва да е насочен напред. По-добре е веднага да свикнете да не фокусирате погледа върху пръстите си, за да избегнете появата на вродения у всеки човек страх от нараняване на очите. Работи се с месестата част на пръстите (възглавничките), а не с върховете, поради опасност от докосване на роговицата с ноктите. Боравенето с контактни лещи е невъзможно, ако ноктите са твърде дълги и остри.
След сваляне на лещите, същите трябва да се поставят в контейнер с чист мултифункционален разтвор. Това правило е задължително, освен ако не става въпрос за еднодневни лещи, които след сваляне се изхвърлят, а на сутринта се поставя чисто нов, стерилен чифт. Изборът на разтвор трябва да бъде съобразен с материала на лещите, но могат да се използват и универсални препарати, каквито са продуктите на марката Alcon.
В редки случаи е невъзможно незабавното отстраняване на контактните лещи от роговицата. Това се случва, когато материалът изсъхне и загуби своята еластичност. За да премахнете бързо оптиката от очите, трябва да капнете овлажняващи капки или многофункционален разтвор без почистващи добавки върху лигавицата. Можете да използвате и овлажняващ гел.